Stadler-ČD-v-ŽOS-Zvolen

ŽOS Zvolen získali vo verejných súťažiach dve veľké zákazky. Pre České dráhy zmodernizuje 12 jednotiek 646 Stadler GTW a v priebehu päť ročného kontraktu zgenerálkuje pre najväčšieho českého dopravcu aj 13 dieselelektrických rušňov radu 754.

646 Stadler GTW
Desaťmiliónový kontrakt na modernizáciu 12 vlakov 646 Stadler GTW, ktoré pôvodne slúžili v Nemecku u Deutsche Bahn, prinesie českým cestujúcim a železničiarom, okrem iného, aj nové LCD monitory, Wi-Fi pripojenie, elektrických zásuvky, drobnú elektroniku, nový audiovizuálny informačný systém a GPS lokátor pre sledovanie pohybu vlaku v systéme KIDSOK.

„Prvé vlaky z tejto súťaže zákazník už pristavil do Zvolena. Do decembra 2021 musíme byť hotoví so všetkými dvanástimi. Týmto projektom sme rozbehli aj novú spoluprácu s Deutsche Bahn, ktoré budú zabezpečovať časť opráv agregátov a podvozkov vo svojich závodoch v Nemecku,“ hovorí generálny riaditeľ ŽOS Zvolen Imrich Czere.

Motorový rušeň radu 754
Motorový rušeň radu 754, dieselový rušeň s elektrickým prenosom výkonu, je v ČD využívaný na prímestských i diaľkových tratiach. Počas trvania päťročnej zmluvy vykoná ŽOS Zvolen na 13 lokomotívach hlavnú opravu typu MVY, čo je v podstate generálna oprava celého koľajového vozidla vrátane generálnej opravy motora, alternátora, podvozkov a trakčných motorov. Výška kontraktu je ohraničená na sumou 8,4 milióna euro.

„Od Českých dráh a ČD Cargo sme tiež získali zákazky na opravu série sólo spaľovacích motorov K12 V230 DR,“ konštatuje Imrich Czere a dodáva: „Vďaka novým kontraktom už dnes vieme, že minimálne 60 % výkonov zvolenskej ŽOS-ky bude budúci rok smerovať do zahraničia.“

Železničné opravovne a strojárne Zvolen, a.s. je jednou z popredných slovenských spoločností opravujúcou motorové rušne, elektrické rušne a motorové jednotky. Zamestnáva cca 400 ľudí. Jej výrobný program predstavuje široký sortiment opráv, modernizácií, rekonštrukcií a revízií motorových rušňov, motorových vozňov, elektrických rušňov a osobných vozňov podľa požiadaviek zákazníka. Výrazným portfóliom sú subdodávky komponentov pre iných výrobcov koľajových vozidiel.

Lokomotíva-ČD-radu-754-v-ŽOS-Zvolen