ŽOS Trnava zmodernizuje vozne Bdt pre regionálnu dopravu na východe Slovenska za 31,85 milióna eur. Prvý vozeň bude odovzdaný už v januári 2022, pričom predpokladané ukončenie realizácie projektu je v septembri 2023. Celkovo bude obnovených 35 osobných vozňov, ktoré po rekonštrukcii môžu dosahovať rýchlosť 160 km/h.

Trnavský závod pokračuje vo veľmi úspešnej modernizácii tohto typu vozňa, ktorá našla uplatnenie i v medzinárodnej doprave do Rakúska. Modernizácia spĺňa súčasné požiadavky novej legislatívy, vozeň bude homologizovaný podľa platných predpisov TSI a vyhlášok UIC,“ hovorí Zdenko Lančarič, výkonný riaditeľ ŽOS Trnava.

Hlavné rozdiely voči doteraz modernizovaným vozňom rady Bdteer sú v zlepšení jazdných vlastností vozňa, úprave podstatných častí podvozkov a renovácii brzdového systému s dosadením elektro-magnetickej koľajnicovej brzdy, ktorá skráti brzdnú dráhu v prípade použitia rýchlobrzdy. Pre zvýšenie bezpečnosti budú dosadené aj nové „crash“ nárazníky na čelách vozňov schopné absorbovať väčšiu silu pri prípadnej nehode.

Obnova vozňov v sebe zahŕňa aj moderné technologické vylepšenia ako systém na počítanie cestujúcich, bezpečnostný kamerový systém či zásuvky na nabíjanie elektrobicyklov. Z minulosti zostávajú zachované štandardy vybavenia ako uzavretý toaletný systém, zásuvky pre nabíjanie mobilov a WiFi pre cestujúcich v klimatizovanom vozni moderného vzhľadu.